Częstym problemem, szczególnie dla początkujących właścicieli jest odczytanie zachowania psa. Niestety utrudnia to tresurę, gdyż nie wiemy, co czworonóg chce nam powiedzieć lub przekazać. Jednak nie macie się o co martwić. Psi język nie jest trudny do odczytania. Poniższy poradnik powinien rozwiązać Wasze wszelkie kłopoty z interpretacją zachowania psa.
Uśmiechanie się
Wydawało ci się kiedyś, że pies patrzy na ciebie i szeroko się uśmiecha? To nie tylko przeczucie. Psy uśmiechają się, gdy są zadowolone – dokładnie tak jak ludzie. Mięśnie ciała rozluźniają się, co najbardziej widać właśnie na pysku. Zamiast zaciskania szczęki, pies trzyma żuchwę opuszczoną. Z pyska zwisa luźno wystawiony przez przednie zęby język. Wzrok psa jest łagodny, a uszy wyprostowane. Podsumowując – pies uśmiechnięty, to pies zadowolony. Postaraj się o to, by był taki jak najczęściej.
Warczenie z bardziej widocznymi zębami, niż dziąsłami
Gdy pies warczy, chce ci dać do zrozumienia, że jest niezadowolony. Może być albo wystraszony, albo chcieć okazać swoją dominację. To, z którym przypadkiem masz do czynienia, poznasz patrząc na pysk psa. Jeśli jego usta są otwarte i tworzą kształt litery „C”, ukazując dużo zębów, ale niewiele dziąseł – pies chce ci pokazać swój arsenał obronny. Wysyła jasny sygnał: „To ja tutaj rządzę. Odsuń się i daj mi więcej przestrzeni”. Rozładujesz tę napiętą sytuację powoli odsuwając się do tyłu.
Warczenie z widocznymi zębami i dziąsłami
Jeżeli pies warczy, a jego usta są naciągnięte do tyłu odsłaniając dziąsła, oznacza to, że pies boi się i przygotowuje się do obrony. Uszy psa mogą być położone płasko. W takiej sytuacji musisz zachować szczególną ostrożność. Warczący, wystraszony pies jest często groźniejszy, niż pies, który chce pokazać dominację, ponieważ w przypadku tego pierwszego górę zawsze bierze instynkt przetrwania. O ile najlepsze w tym momencie jest wycofanie się, pies może odczytać to jako słabość. Jeżeli zobaczysz, że naciera na ciebie, stań nieruchomo z założonymi rękoma i pod żadnym pozorem nie utrzymuj z psem kontaktu wzrokowego (patrz np. w górę). Przenigdy nie odwracaj się do psa plecami!
Stanie z łbem uniesionym do góry
Ktoś, kto chce powiedzieć światu „Ja tu rządzę!” zawsze stara się wyglądać na największego. Tak samo jest w przypadku psów. Stanie na wyprostowanych nogach z łbem uniesionym do góry ma być demonstracją siły. Pies może również unieść ogon powyżej linii tułowia – jak flagę, która ma zwrócić na niego uwagę wszystkich.
Leżenie na grzbiecie
O ile pies, który chce okazać swoją dominację, stara się stać jak najbardziej prosto, ten, który chce zakomunikować swoją uległość, kładzie się. Pies przestraszony podkula ogon i obniża tułów. Jeżeli jest bardzo zdenerwowany, przewraca się na grzbiet odsłaniając swój brzuch i gardło. Taki pies mówi „Jestem tylko bezbronnym szczeniakiem, nie rób mi krzywdy”. Jeżeli zauważysz, że twój pies w ten sposób okazuje zestresowanie, postaraj się zostawić go samego do czasu, aż się uspokoi.
Uniesiony do góry, szybko merdający ogon
Ludzie często zakładają, że skoro pies merda ogonem, oznacza to, że jest zadowolony. Okazuje się jednak, że często chce nam on w ten sposób przekazać, żebyśmy dali mu spokój. Im wyżej uniesiony ogon, tym większą dominację pies chce okazać. Im szybciej nim merda, tym bardziej jest podekscytowany. Jeżeli jednak pies porusza ogonem w nerwowy sposób (raczej podrygując nim, niż merdając), może to być potencjalny znak jego agresji.
Opuszczony, powoli merdający ogon
Pies może również okazać, że jest przygnębiony. Robi to opuszczając ogon i powoli poruszając nim tam i z powrotem. Możliwe, że chce ci powiedzieć, że cierpi z powodu braku zainteresowania. Może to być również znak jego niepewności, zestresowania lub choroby.
Gapienie się na ciebie
Gdy pies wpatruje się na ciebie wielkimi oczyma, możesz ulec pokusie nagrodzenia go za tę „słodką minkę” przysmakiem. Jednak zachowanie takie nie zawsze oznacza „Kocham cię”, a częściej „To ja jestem tu szefem”. Nagradzając go za to, dodatkowo utwierdzasz go w tym przekonaniu. Twój pies będzie się na ciebie gapić również wówczas, gdy będzie się chciał dowiedzieć co się dzieje, tzn. czy na przykład zaraz rzucisz mu jego ulubioną piłeczkę lub czy nie zechcesz podzielić się z nim kawałkiem kotleta. Jednak to spojrzenie różnić się będzie od „wielkich oczu”, które zaobserwujesz w pierwszym przypadku.
Patrzenie w pustą przestrzeń
To dość niejednoznaczne zachowanie. Zazwyczaj, gdy pies nie patrzy się na nic konkretnego, oznacza to, że czegoś nasłuchuje albo stara się zwęszyć jakiś zapach. W przypadku psa wzrok odgrywa najmniejszą rolę w percepcji otaczającego go świata.
P.S. Wiem, że dużo tego i pewnie mało kto dotarł do końca, ale naprawdę warto to przeczytać. Dzięki temu na pewno lepiej zrozumiemy naszego psa i łatwiej będzie się nam z nim porozumieć :)
_______________
źródło: tipy.pl
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz