wtorek, 30 kwietnia 2013

Mopsy ♥

Wesoły kanapowiec o charakterystycznych zmarszczkach na spłaszczonym pyszczku. Jego sylwetka jest kwadratowa, krępa i dobrze umięśniona. Cechuje go silna oraz zwarta budowa. Porusza się mocno, wesoło, czasami tylko zawija tylną część ciała.
Mopsy to psy ozdobne i "do towarzystwa" podobnie jak opisane w jednym z moich ostatnich postów maltańczyki. Te z pozoru leniwe czworonogi, mogą mieć sporo energii. Lubią się bawić i popisywać, a z drugiej strony są pewne siebie, odważne oraz zawzięte. Obce osoby traktują z rezerwą, ale nie wywołują konfliktów z psami lub innymi zwierzętami. Są cierpliwe, tolerancyjne w stosunku do dzieci, jeśli należycie się z nimi obchodzą. Nauka mopsa może być żmudna, gdyż szybko się nudzi i męczy, nie lubi powtarzać tych samych ćwiczeń wiele razy. Jeśli będzie się przy szkoleniu dobrze bawił, to wszystkiego nauczy się zdecydowanie szybciej. Jak każdy pies do towarzystwa uwielbia pieszczoty i źle znosi samotność.
Mopsy mają niestety tendencję do tycia, dlatego zaleca się dużo spacerów oraz wycieczek.
Inne dodatkowe informacje znajdziecie poniżej:

WYSOKOŚĆ: 30-36 cm.
WAGA: ok. 6-8 kg.
WIELKOŚĆ: Mały.
POZIOM AKTYWNOŚCI: Niski.
WYMAGA ĆWICZEŃ: Niewiele.
PODATNOŚĆ NA SZKOLENIE: Średnia.
SKŁONNOŚĆ DO ZABAW: Średnia.
PIELĘGNACJA: Łatwa.
HAŁAŚLIWOŚĆ: Wysoka.
INSTYNKT STRÓŻOWANIA: Słaby.
TOLERANCJA MROZU: Średnia.
TOLERANCJA UPAŁU: Niska.
DLA ALERGIKÓW: Nie.
DŁUGOŚĆ ŻYCIA: 12-15 lat.


_______________
źródło: książka "Psy rasowe" - Anna Biziorek oraz własne doświadczenia.

poniedziałek, 29 kwietnia 2013

Jak nauczyć psa przynoszenia kapci? :D

Naukę przynoszenia kapci możemy zacząć dopiero w momencie, gdy nasz pupil do perfekcji opanuje już komendę "aport". Sztuczka z kapciami jest średnio pożyteczna i  nadaje się raczej dla domatorów oraz miłośników telewizji :)
To ćwiczenie nie jest wykorzystywaniem psów, myślę, że może to być forma zabawy dla zwierzaka (podobna do aportowania), która sprawia przyjemność naszym pupilom, jak i nam właścicielom :)

1. Aby posłużyć się poniższą metodą, musimy mieć pewność, że nasz pupil poprawnie reaguje na komendę "aport". Dla wprawy i przypomnienia przećwiczmy ją kilka razy z przedmiotem, który zazwyczaj nasz pies aportuje, a potem zróbmy krótką przerwę.

2. Teraz każemy psu wykonać komendę "siad", a niedaleko od niego kładziemy kapcie, które ma przynieść.

3. Następnie wydajemy komendę "aport - kapcie" i wskazujemy ręką na przedmiot, który ma być aportowany.

4. Gdy pies nas zrozumie i przyniesie laczek, choćby jedne, należy go sowicie pochwalić i wynagrodzić smakołykiem.

5. Jak przy każdej nauce należy zachować cierpliwość i codziennie powtarzać ćwiczenie. Gdy nasz zwierzak już je opanuje, zaczynamy coraz dalej układać kapcie, a na końcu nawet je chować np. za fotel.

6. Gdy ćwiczenie jest już opanowane w sposób perfekcyjny, możemy zacząć wykorzystywać komendę w normalnych czynnościach życiowych np. po wstaniu z łóżka.

_______________
źródło: tipy.pl
zdjęcie ze strony: tapetus.pl

niedziela, 28 kwietnia 2013

Maltańczyk ♥

Maltańczyki to idealne towarzysze dla każdego, kto nie poszukuje kompana do joggingu czy długich wycieczek rowerowych. Są spokojne, zrównoważone, a jednocześnie wesołe i zawsze chętne do zabawy. Ich niewinny wygląd kryje w środku nieco zawadiackie usposobienie. Dobrze dogadują się z innymi zwierzętami, nie wszczynają "psich bójek". Mogą bawić się z małymi dziećmi, pod warunkiem, że nie będą im robić krzywdy. W stosunku do obcych ludzi czasami zachowują się nieśmiało. Mają dużo energii., można z nimi trenować np. aglity. Szybko się uczą, pod warunkiem, że ćwiczenia nie są nudne i sprawiają im przyjemność. Są bardzo towarzyskie i nie znoszą samotności. Niektóre osobniki mogą niestety mieć tendencję do szczekania.
Jeśli chodzi o ich zdrowie, to maltańczyki nie należą do psów chorowitych. Mogą mieć jedynie problemy z oczami i zębami, a także z głuchotą.
Ze względu na ich piękny gęsty włos zalicza się je do psów ozdobnych i "do towarzystwa". Jednak dbanie o jego wygląd wymaga codziennego czesania oraz regularnych wizyt u fryzjera. Ich sierść nie linieje, ale należy rozczesywać ją codziennie, w przeciwnym wypadku będzie się kołtunić. Trzeba również używać specjalnych szamponów wybielających, gdyż ciężko utrzymać włosy w idealnej bieli, szczególnie przy oczach i pyszczku.
Czyż nie wyglądają słooodko, szczególnie z takim kucykiem na głowie? :)















_______________
źródło: książka "Psy rasowe" - Anna Biziorek oraz własne doświadczenia.

sobota, 27 kwietnia 2013

Szarość za oknem...

Wczoraj było tak ciepło, zupełnie jak latem. W sumie to cały dzień przesiedziałam na dworze, grając w badmingtona (czy jak to się pisze) i w siatkówkę wraz z moją siostrą. Był to również idealny dzień na zabawę z moim psiakiem :) Niestety dzisiaj już nie miałam takiej możliwości.. Snułam się po całym domu i nudziłam. Nawet nie chciało mi się odrabiać lekcji, ale w sumie nie opłaca się ich robić, skoro zostały tylko dwa dni szkoły i MAJÓWKA! W ogóle wakacje zbliżają się wielkimi krokami, więc ja już się cieszę :) A moja siostra już od wczoraj ma wolne, ale niestety czeka ją jeszcze budząca strach i grozę matura. Właściwie denerwuje się razem z nią, bardzo chcę żeby dobrze ją napisała i dostała się na wymarzone studia. Wtedy wreszcie będę mieć jej pokój na własność :D
No dobra, trochę się rozgadałam nie na temat...:) Celem tego postu było poprawienie Waszych humorków, bo ta pogoda za oknem raczej nie rozwesela człowieka. U mnie teraz leje jak scebra... No więc na poprawę humoru wstawiam Wam filmik, który dowodzi na to, że ze zwierzakami nie można się nudzić :)


Po długiej nieobecności...

Witajcie!
Przepraszam Was bardzo za to, że ostatnio nie dodawałam na bloga żadnych nowych postów, jednak niestety nie miałam na to czasu. Ale teraz postaram się zamieszczać wiele jeszcze ciekawszych postów o naszych kochanych psiakach. A może to Wy macie jakieś szczególne wymagania? Jeżeli chcecie bym opisała jakiś problem, piszcie swoje uwagi w zakładce "Wasze pytania".
Pozdrawiam, Laura ♥

wtorek, 2 kwietnia 2013

Jak zrozumieć zachowanie psa?

Częstym problemem, szczególnie dla początkujących właścicieli jest odczytanie zachowania psa. Niestety utrudnia to tresurę, gdyż nie wiemy, co czworonóg chce nam powiedzieć lub przekazać. Jednak nie macie się o co martwić. Psi język nie jest trudny do odczytania. Poniższy poradnik powinien rozwiązać Wasze wszelkie kłopoty z interpretacją zachowania psa. 

Uśmiechanie się
Wydawało ci się kiedyś, że pies patrzy na ciebie i szeroko się uśmiecha? To nie tylko przeczucie. Psy uśmiechają się, gdy są zadowolone – dokładnie tak jak ludzie. Mięśnie ciała rozluźniają się, co najbardziej widać właśnie na pysku. Zamiast zaciskania szczęki, pies trzyma żuchwę opuszczoną. Z pyska zwisa luźno wystawiony przez przednie zęby język. Wzrok psa jest łagodny, a uszy wyprostowane. Podsumowując – pies uśmiechnięty, to pies zadowolony. Postaraj się o to, by był taki jak najczęściej.

Warczenie z bardziej widocznymi zębami, niż dziąsłami
Gdy pies warczy, chce ci dać do zrozumienia, że jest niezadowolony. Może być albo wystraszony, albo chcieć okazać swoją dominację. To, z którym przypadkiem masz do czynienia, poznasz patrząc na pysk psa. Jeśli jego usta są otwarte i tworzą kształt litery „C”, ukazując dużo zębów, ale niewiele dziąseł – pies chce ci pokazać swój arsenał obronny. Wysyła jasny sygnał: „To ja tutaj rządzę. Odsuń się i daj mi więcej przestrzeni”. Rozładujesz tę napiętą sytuację powoli odsuwając się do tyłu.

Warczenie z widocznymi zębami i dziąsłami
Jeżeli pies warczy, a jego usta są naciągnięte do tyłu odsłaniając dziąsła, oznacza to, że pies boi się i przygotowuje się do obrony. Uszy psa mogą być położone płasko. W takiej sytuacji musisz zachować szczególną ostrożność. Warczący, wystraszony pies jest często groźniejszy, niż pies, który chce pokazać dominację, ponieważ w przypadku tego pierwszego górę zawsze bierze instynkt przetrwania. O ile najlepsze w tym momencie jest wycofanie się, pies może odczytać to jako słabość. Jeżeli zobaczysz, że naciera na ciebie, stań nieruchomo z założonymi rękoma i pod żadnym pozorem nie utrzymuj z psem kontaktu wzrokowego (patrz np. w górę). Przenigdy nie odwracaj się do psa plecami!

Stanie z łbem uniesionym do góry
Ktoś, kto chce powiedzieć światu „Ja tu rządzę!” zawsze stara się wyglądać na największego. Tak samo jest w przypadku psów. Stanie na wyprostowanych nogach z łbem uniesionym do góry ma być demonstracją siły. Pies może również unieść ogon powyżej linii tułowia – jak flagę, która ma zwrócić na niego uwagę wszystkich.

Leżenie na grzbiecie
O ile pies, który chce okazać swoją dominację, stara się stać jak najbardziej prosto, ten, który chce zakomunikować swoją uległość, kładzie się. Pies przestraszony podkula ogon i obniża tułów. Jeżeli jest bardzo zdenerwowany, przewraca się na grzbiet odsłaniając swój brzuch i gardło. Taki pies mówi „Jestem tylko bezbronnym szczeniakiem, nie rób mi krzywdy”. Jeżeli zauważysz, że twój pies w ten sposób okazuje zestresowanie, postaraj się zostawić go samego do czasu, aż się uspokoi.

Uniesiony do góry, szybko merdający ogon
Ludzie często zakładają, że skoro pies merda ogonem, oznacza to, że jest zadowolony. Okazuje się jednak, że często chce nam on w ten sposób przekazać, żebyśmy dali mu spokój. Im wyżej uniesiony ogon, tym większą dominację pies chce okazać. Im szybciej nim merda, tym bardziej jest podekscytowany. Jeżeli jednak pies porusza ogonem w nerwowy sposób (raczej podrygując nim, niż merdając), może to być potencjalny znak jego agresji.

Opuszczony, powoli merdający ogon
Pies może również okazać, że jest przygnębiony. Robi to opuszczając ogon i powoli poruszając nim tam i z powrotem. Możliwe, że chce ci powiedzieć, że cierpi z powodu braku zainteresowania. Może to być również znak jego niepewności, zestresowania lub choroby.

Gapienie się na ciebie
Gdy pies wpatruje się na ciebie wielkimi oczyma, możesz ulec pokusie nagrodzenia go za tę „słodką minkę” przysmakiem. Jednak zachowanie takie nie zawsze oznacza „Kocham cię”, a częściej „To ja jestem tu szefem”. Nagradzając go za to, dodatkowo utwierdzasz go w tym przekonaniu. Twój pies będzie się na ciebie gapić również wówczas, gdy będzie się chciał dowiedzieć co się dzieje, tzn. czy na przykład zaraz rzucisz mu jego ulubioną piłeczkę lub czy nie zechcesz podzielić się z nim kawałkiem kotleta. Jednak to spojrzenie różnić się będzie od „wielkich oczu”, które zaobserwujesz w pierwszym przypadku.

Patrzenie w pustą przestrzeń

To dość niejednoznaczne zachowanie. Zazwyczaj, gdy pies nie patrzy się na nic konkretnego, oznacza to, że czegoś nasłuchuje albo stara się zwęszyć jakiś zapach. W przypadku psa wzrok odgrywa najmniejszą rolę w percepcji otaczającego go świata.

P.S. Wiem, że dużo tego i pewnie mało kto dotarł do końca, ale naprawdę warto to przeczytać. Dzięki temu na pewno lepiej zrozumiemy naszego psa i łatwiej będzie się nam z nim porozumieć :)

_______________
źródło: tipy.pl

poniedziałek, 1 kwietnia 2013

Husky ♥

Te syberyjskie "śnieżaki" na pewno cechują się swoim wyjątkowym i niepowtarzalnym wyglądem. Posiadają głębokie, często niebieskie oczy, którymi zauroczą każdego. Husky mierzą średnio 50 - 60 cm, a ich waga nie przekracza raczej 25 kg, więc nie są takie wielkie, za jakie się je powszechnie uważa. Zaliczają się do psów średniej wielkości.
Husky potrzebują masę ruchu. Posiadanie takiego psa wiąże się z długimi, codziennymi spacerami, więc na pewną będą świetnymi towarzyszami osób aktywnych fizycznie. Sprawdzają się również jako psy rodzinne i tolerują dzieci oraz inne zwierzęta. Z natury są łagodne i przyjazne, ale nieodpowiednia tresura może przyczynić się do niechcianych zachowań. Jednak uczenie tych psiaków odpowiedniego zachowania nie sprawia większych problemów, więc nie mamy się o co martwić. Jeśli chodzi o stosunek wobec obcych to husky nie nadają się na psy stróżujące, ponieważ wobec nieznajomych zachowują się raczej łagodnie..
Sama bardzo lubię tą rasę i zastanawiam się nad adopcją pewnego półtora rocznego haszczaka. A wśród Was są jacyś miłośnicy tej rasy ? ;)




_______________
zdjęcia ze strony: tapetus.pl